Letná turistika v Strážovských vrchoch

Leto a neskorú jeseň som sa túlal po Strážovských vrchoch. Niekoľkokrát som navštívil Vlčinec, zastavil som sa aj na Strážove alebo na Veľkom Maníne. Pred začiatkom zimy som letnú sezónu ukončil pre zmenu v Malých Karpatoch na známom vrchu Vápenná, kde som si vychutnal posledné záblesky neskorej jesene. Pomedzi fotením svadieb a rôznych eventov som po kopcoch pobehal, čo som postíhal a teším sa na zimnú sezónu, na ktorú mám veľké plány.     

VLČINEC

O tomto kopci som už na webe raz písal. S kamošom Matúšom naň chodíme už skoro pravidelne, v predstave s nejakými podmienkami, no počasie máva zatiaľ vždy opačný názor. Tentokrát to nebolo inak. Slniečko síce vyšlo, no čakali sme v doline hmlu a aspoň jeden obláčik na spestrenie fotografie. Hmla žiadna a obloha jasná ako nikdy. Nevadí, prídeme aj nabudúce. 

 

STRÁŽOV

Na Strážove som doteraz ešte nebol, tak som si ho vyhladol v strede jari. Keďže mám voľný čas len v týždni, cez víkendy fotím svadby, žiadneho parťáka sa mi zohnať narýchlo nepodarilo. Vyrážam z Čičmian po obede a dávam si okruh cez Čierny vrch, so západom slnka na Strážove. Lesom nachádzam ešte kúsky snehu, ktoré tu po zime zostali. Po celý čas mám nad hlavou krásnu oblohu so zopár mrakmi, no v momente ako prichádzam na vrchol, obloha sa zaťahuje a zo západu pomaly nič nie je. Už sa mi to stáva nejak príliš často, že mi podmienky nevychádzajú podľa predstáv. Nevadí, zážitky stále nádherné. 

 

VEĽKÝ MANÍN

Na Manín sa s partiou vydávame začiatkom jesene. Vyrážame z dedinky Záskalie skoro ráno, chceli by sme chytiť v doline hmlu. Počasie má presne opačný názor, hmla žiadna, východ slnka taktiež žiadny. Len tmavá zatiahnutá obloha. Keď sa to chystáme zabaliť, cez slnko sa začnú predierať lúče. Neveríme vlastným očiam, čo sa to na oblohe deje. Slnečné lúče ako reflektory svietia do doliny a s pohybom oblakov sa pohybujú po celej doline ako na rockovom koncerte. Ranné vstávanie teda nebolo zbytočné a príroda nám dopriala naozaj krásne divadlo.   

 

VÁPENNÁ (ROŠTÚN)

Sezónu som ukončil v Malých Karpatoch na vrchu Vápenná, prezývanom aj Roštún. Vyrážal som skoro ráno po tme, po zelenej značke, aby som stihol východ. Nebol som jediný, na vrchole ma dobehli ďalší dvaja turisti. Hmlu sa mi chytiť opäť nepodarilo, tá bola len kdesi v diaľke, obloha bola úplne čistá, tak teda robím pár dokumentačných fotiek a poberám sa dolu, naspäť k počítaču – k svadobným fotkám

Prev Zuzka & Tomáš
Next Tatranské zimné klasiky

Pridať komentár